Ana sayfa » Mobbingle Başa Çıkma Yöntemleri
Mobbing nedir

Mobbingle Başa Çıkma Yöntemleri

Mobbingle Bireysel Başa Çıkma Yöntemleri
Mobbingle Bireysel Başa Çıkma Yöntemleri

Mobbingle Başa Çıkma Yöntemleri, Mobbing in mağdur üzerindeki etkileri fiziksel ve psikolojik sağlık sorunları olarak kendini göstermektedir. Hatta bazen yaşanan durumlar çok ciddi boyutlara ulaşmakta ve intiharla sonuçlanmaktadır.

Psikolojik şiddete maruz kalan mağdur sadece sağlığını değil işini de kaybetme tehlikesi içindedir. Mağdur ya istifaya mecbur edilir ya da yaşadığı fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar bahane edilerek işten çıkarılır.

Mobbingle Başa Çıkma Yöntemleri

Psikolojik şiddete maruz kalan kişilere öneriler şu şekildedir:

  • Kendinizi çevreden soyutlamayın,
  • Öfke, ihanet ve kayıp gibi duyguların üzerine gidin,
  • Kendinize olan güveninizi pekiştirin,
  • Kurban psikolojisini üzerinizden atın,
  • Sevdiklerinize zaman ayırın ve sevdiğiniz işleri yapın,
  • Olaylara geniş perspektiften bakın,
  • Gücün sizde olduğunu unutmayın.

Mobbingle Başa Çıkma, Çalışma hayatında mobbingle karşılaştığınızda davranışınız ne oldu?” sorusunun sorulduğu bir anketin sonuçları aşağıdaki gibi çıkmıştır:

Mobbing Mağdurlarının Sergilediği Davranışlar

Aile ve arkadaşları ile yaşadıklarını paylaşanlar % 74,6

Meslektaşları ile konuşanlar % 58,2

Yeni bir iş aramaya başlayanlar % 52,8

Sağlık problemleri nedeni ile doktora başvuranlar %49,2

Daha kıdemli bir yönetici ile görüşenler %39,7

İnsan Kaynakları departmanına başvuranlar % 35,3

Resmi olmayan şikayetlerde bulunanlar %35,1

Sendika ile görüşenler %34,8

Mobbing uygulayan kişi ile yüzleşenler %33,6

Yasal yollara başvuranlar % 32,4

En yakın yöneticiyle görüşenler % 31,9

Yasal tavsiye alanlar %22,1

Manevi taciz karşısında en mantıklı davranış, karşılık vermeye veya anlaşmaya çalışmak yerine ruhsal dengeyi muhafaza ederek etkilenmemek için çaba göstermeye dayanır. Bu aşamada kişinin amacının net olması, (etkilenmediğini göstererek çalışma ortamında varlığını devam ettirmek) hatalı tepkileri engeller. Bununla birlikte, aşağıda belirtilen özelliklerin mobbingle mücadelede mağdura faydalı olacağı söylenebilir:

Mobbingle Bireysel Başa Çıkma Yöntemleri
Mobbingle Bireysel Başa Çıkma Yöntemleri

Mobbingle Başa Çıkma, Psikolojik ve fiziksel olarak yaşanan stres karşısında dayanıklılığı korumak: Ruh sağlığının çöküntüye uğraması, fiziksel olarak bunu belli etmek, saldırganın amacına ulaştığını algılamasına neden olur. Mağdurun bundan etkilenmediğini göstermesi, karşı saldırıda bulunmaktan daha güç fakat daha etkilidir.

Bu noktada stresle başa çıkma yöntemlerinden yararlanılabilir.Mobbingle Başa Çıkma Yöntemleri

Kendine güvenmek: Kendine güven, mağdur edici durumlara karşı sahip olunan yasal hakların bilinmesine dayalıdır. Buradan hareketle yapılacak müdahaleler, kişinin kendine olan güveninin artmasını sağlar.

“Mağdur” zihniyetinden kurtulmak: Yaşananlar karşısında olup bitenin farkına erken varmak, olaylara ve içinde bulunulan duruma karşı mesafe kazandırır. Her ne olursa olsun kontrolü elinde bulundurduğunun bilincinde olan bireyin seçenekleri ve manevra kabiliyeti artar.

Sosyal destek: Saldırganın amacı, mağdurun denge dışı eylemler sergilemesini sağlayarak sosyal çevresiyle olan etkileşimini bozmaktır. Kişi, psikolojik gücünü kaybettikçe daha tepkisel davranmaya ve diğer kişileri karşısına almaya başlar. Çevreyle iyi ilişkiler içinde olup aile ve arkadaşlardan destek almak, bireyin kendisine duyduğu güveni arttırır.

Manevra mesafesini korumak: Mobbing uygulayan kişiyle iletişimi bırakmak yerine, normal seviyede bir iletişim varmış gibi ilişkiyi sürdürmek, mağdurun kendisini daha güçlü hissetmesini sağlar.

Belirtileri tanımak: Manevi taciz stratejisiyle davranan kişileri en başından tanıyabilmek, yanlış yaklaşımların önüne geçer. Bu şekilde olası bazı olumsuzluklara maruz kalmak yerine, yaşanabilecek durumları öngörebilmek bireye güç verir ve olası travmaların etkisini azaltır.

Kurumu tanımak: Kurum içindeki iletişim kanallarını, çalışma ortamındaki güç ilişkilerini tanımak, kurumun tanımlı kurallarını bilmek, kişinin hata yapmasını önler ve gerekmesi durumunda yardım isteyebileceği kişiler konusunda bilgi sağlar.

Mobbingle Başa Çıkma Yöntemleri

Öneriler